Kdo je Jon Sníh?

25. srpna 2014 v 14:18 | Argetlam Královrah |  Song of ice and fire

Kdo je Jon Sníh?

Jon Sníh alias lord Sníh, bastard lorda Eddarda Starka ze Zimohradu, jehož matku nikdo kromě samotného Starka nezná, a lord velitel Noční hlídky. Tohle je vše podstatné, co o Jonovi víme, a co on sám o sobě ví. Ale to by nebyl internet, aby se tam neobjevily spekulace, že všechno je ve skutečnosti úplně jinak.

!!! TEXT OBSAHUJE (DOCELA VELKÝ) SPOILER K SERIÁLU HRA O TRŮNY !!!Už se ani neví, kdo s tím přišel, tak hojně je ta myšlenka rozšířená po všech fanklubech Písně ledu a ohně, nejen v české republice. A o čem, že se to tady vlastně bavíme?
Než vše prozradím, vrátíme se společně do doby, kdy začíná Robertova rebelie. Mladý princ Rhaegar Targaryen právě unesl lady Lyannu z rodu Starků, dceru správce Severu a pána Zimohradu. Zbytek už znáte - protest, po kterém Šílený král umučí k smrti otce i bratra budoucího lorda ze Zimohradu, Eddarda Starka. A posléze povstání. Nejprve Robert Baratheon, vzápětí Eddard Stark, Jon Arryn, Hoster Tully a Stannis Baratheon. Nakonec i Tywin Lannister. Bitvy, šarvátky, poté téměř konec rebelie a málem i uvěznění Roberta, dále Robertův nový vzestup a výměna pobočníka, který ho nechal uprchnout. A nakonec to nejdůležitější, co rozhodlo celou válku - bitva Na Trojzubci. Robert Baratheon se zde utká s Rhaegarem Targaryenem a zabijí ho. Této bitvy se ovšem neúčastní Eddard Stark, který se mezitím vydal zachránit svou sestru, již střeží několik výborných válečníků. Nakonec se k ní dostane a ta umírá na "krvavé lóži". Potom hurá obsadit hlavní město a zpátky na sever, tentokrát už s dítětem v náruči. A tady začínají všechna prázdná místa - Kdo je matka Jona Sněha? Proč by byl Eddard Stark tak krutý a nedovolil svému synovi, aby ji poznal? Proč mu neřekl ani pravdu? Kdo je vlastně Jon Sníh doopravdy?
A tady vychází teorie, která, pokud je pravdivá, může otřást celým Západozemím! Proč lady Lyanna zemřela na "krvavém lóži"? Proč, když zuřila nejdůležitější bitva, nechal Rhaegar Targaryen několik smrtících válečníků, aby střežili ženu, kterou unesl, pokud mu na ní nezáleželo? Co přesně Eddard Stark své sestře slíbil předtím, než zemřela? A proč vlastně Lyanna umírala? Na všechny tyto otázky se nabízí jedna odpověď: Proběhl porod! Ano, bez porodních bab porodila lady Lyanna Stark syna, proto ji Rhaegar nechal chránit, a toto ji také slíbil Eddard Stark - že se o něj postará a neprozradí nikomu, především ne Robertovi, kdo ten chlapec ve skutečnosti je. Když téměř o dvacet let později přijíždí Robert na Sever, Jon Sníh nesmí večeřet s ostatními. "Bastard u stolu by krále urazil," vysvětluje tehdy. Nebo by v očích bastarda poblíž sebe, mohl Robert Baratheon spatřit ženu, kterou miloval? Ned Jonovi slibuje, že až se příště uvidí, tak si o jeho matce pohovoří, což naznačuje, že to nebude jen nějaký krátký a jednoduchý příběh o holce z domu radosti. Než k tomu ale dojde, tak Eddard Stark přichází o hlavu a pravda umírá spolu s ním. Může být Jon Sníh skutečným synem Rhaegara Targaryena a tím pádem i dědicem Železného trůnu?
"Drak má tři hlavy!" Tohle se v seriálu zopakovalo už několikrát. A skutečně. Jsou tři draci, na kterých můžou jezdit jen Targaryeni, takže by logicky měli být i tři členové tohoto rodu naživu. První z nich zná každý - Daenerys z rodu Targaryenů, první svého jména, královna Meereenu, královna Andalů bla bla bla atd. To všichni známe. V páté knize už narůstá druhá hlava. Tyrion Lannister, prchajíc ze Západozemí, nalezne mladého chlapce, o kterého, zdá se, jeví zájem až příliš mnoho lidí. A chytrý Tyrion Lannister brzy zjišťuje pravdu - potkává skutečného dědice Sedmi království, nebo dobře nastrojeného podvodníka. Tak či tak, Aegon získává vojsko a stihne dobýt několik hradů, včetně Bouřného konce, sídla rodu Baratheonů, než se o něm ostatní dozví. Ale třetí hlava stále není známa, máme ji snad přímo před sebou?
Všimněte si, že v příběhu se Jon nestřetává tváři tvář ohni. Žádné jeho zranění se nevypalovalo ohněm. A i když na Severu jsou ohně důležité, aby nezmrzli, nikdy se o něj neopálil, ačkoliv to ještě nic neznamená, protože není idiot, aby strkal pracky, kam nemá. Doslova. Pokud bychom to mysleli metaforicky, tak o tom můžeme spekulovat zase příště…
A jeden diskutující na icefire.cz dokonce pronesl odvážné tvrzení, že to tak skutečně je. Kromě stále opakujících se výše uvedených "důkazů" přidal ještě jeden. Píseň ledu a ohně? Všichni si pokládáme otázku, co ten název asi znamená? A všichni samozřejmě víme - led, zima, Jiní, Starkové. Oheň, draci, Targaryeni. Co když ovšem správná otázka nezní "co", nýbrž "kdo"? Kdo je písní ledu a ohně? Může to být dítě, jehož matka je Stark a otec Targaryen? Chlapec, v jehož žilách koluje led i oheň?

Co si o tom všem myslíte Vy? Je to jen šílená teorie nebo na tom něco bude?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Levitikus Levitikus | E-mail | 17. června 2015 v 0:35 | Reagovat

Je to hezký článek, ale co se týká seriálu, Jon se spálil o oheň, když poprvé zabil nemrtvého na černém hradě. Vzal velitelovu svítilnu a hodil jí po nemrtvém a při tom si popálil ruku. Je to první série, osmý díl, 26:06. Nejsem si jistý, ale to podle mě vyvrací teorii o Jonovi "Targaryenovi". Navíc teď už je Jon stejně mrtev (S05E10)..
A nyní je jeho hlídka u konce..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama