3. Mírumilovná politika

1. března 2014 v 16:02 | Argetlam Královrah |  Odkaz Dračích jezdců - Peregrinsa

3. Mírumilovná politika


Královna Nasuada seděla ve svém trůnním sále. Rozlehlý prostor působil na první pohled prostě až stroze, ovšem při bližším pohledu návštěvníku neuniklo, že obrovské sochy a obrazy, vyhlížející až poněkud schematicky - téměř jako nedokončené či pouze načrtnuté - jsou podle způsobu zpracování a řemeslné úrovně dílem vynikajících umělců. Popravdě těch nejlepších, které osobně vybrala samotná Nasuada. Umění a umělecká řemesla v posledních měsících začala procházet obdobím nového rozkvětu. Podíl na tom měla nejen královna, která krátce po usednutí na trůn povolala do Ilirey, bývalého Urû´baenu, ty nejlepší architekty, stavitele, sochaře a malíře, ale také ostatní zámožnější obyvatelé města, kteří si přáli obnovit krásu svých válkou poničených sídel.
Nasuadě však šlo kromě pouhé výzdoby o mnohem víc: Plánovala změnit celkový ráz architektury a tváře města. Chtěla tím dát jednoznačně na vědomí, že Galbatorixova vláda definitivně skončila a s jejím nástupem na trůn nastává počátek nového věku. Obě předchozí epochy nepřinesly definitivní řešení politické situace v Alagaësii. Čas jezdců skončil nestabilitou, rozkolem a bojem o moc uvnitř jejich vlastního společenství a hrůzovláda Galbatorixe byla učiněnou katastrofou pro celou zemi. Nyní bylo každé z šesti říšských území (když počítala i městský stát Teirm) zodpovědné jen samo za sebe. Neexistovali jezdci, kteří by vyřešili každý problém, jenž by se v Alagaësii naskytl. Jediní dva v současnosti existující jezdci jí nebyli nablízku tak, jak by si byla přála. Eragon zakládal kdesi mimo říši budoucí kolonii dračích jezdců a Arya byla vázána svými královskými povinnostmi v Ellesméře.
Nasuada přemýšlela o situaci, ve které se momentálně nacházela Alagaësie i ona sama. Král Orinn ještě před pár měsíci prahl po jejím trůnu a ona se právem obávala, že až se situace v zemi dostatečně uklidní, začne se král dožadovat buď dalšího území nebo dokonce následnictví trůnu po Nausadě pro své budoucí potomky, což by ona ovšem nikdy nepřipustila. Nakonec zanechala své neradostné myšlenky v trůnním sále a odebrala se k odpočinku do svých komnat.
Neodpočívala dlouho, když do místnosti vešla jedna ze služebných: "Vaše Veličenstvo, nar Garzhvog si přeje s vámi mluvit skrz očarované zrcadlo." oznámila královně Nasuadě.
"Dobrá přineste to zrcadlo sem!" rozkázala královna.
"Rád vás vidím, paní Temnolovkyně", promluvil k ní ze zrcadla nar Garzhvog poté, co služební přinesli tento dva metry vysoký a metr široký kouzelný předmět.
"Také je mi potěšením tě vidět, nar Garzhvogu", přivítala ho. "Co tě přivádí do Ilirey?"
"Dobré věci, paní Temnolovkyně. Jedno z vajec, které u nás zanechali Ohnivý Meč a Ohnivý
Jazyk se před pár týdny vylíhlo pro mého bratra, Urgralgra nar Grlaissa."
"To je vskutku báječná zpráva, nar Garzhvogu." zaradovala se upřímně Nasuada.
Doufala, že příštím jezdcem nebude trpaslík, protože jejich vztah k drakům nebyl tajemstvím, a poněkud se proto obávala možného nejistého vývoje situace.
"To ano, paní Temnolovkyně. Považoval jsem za vhodné, abyste o tom věděla. Za měsíc, až drak Ushremen bude schopný uletět větší vzdálenost, pošlu jej i s nar Grlaissem do Ellesméry. Královna Arya s tím již počítá. Nyní mě omluvte, musím se s vámi rozloučit. Dnes se u nás koná turnaj na počest Uluthrek", omluvil se.
"Sbohem nar Garzhvogu. Vyřiď, prosím, nar Grlaissovi i Ushremenovi mé upřímné pozdravy", požádala ho.
"Vyřídím." Obraz nar Garzhvoga zmizel a plocha zrcadla opět začala odrážet pouze Nasuadinu tvář.
Po několika hodinách se Nasuada opět zabývala každodenními problémy svých poddaných: špatně hlídanými prasaty, která sežrala úrodu sousedovi a podobnými věcmi, s nimiž za ní chodili lidé z města a okolí. Náhle uslyšela za dřevěnými dveřmi do trůnního sálu nějaký hluk. Strážní namířili své halapartny směrem ke vchodu a čtveřice Temných jestřábů,
vedená kouzelníkem, zaujala obrannou pozici před královniným trůnem. Obvykle totiž nebývalo při běžných audiencích třeba většího počtu Nasuadiných osobních strážců. O pár sekund později se však obě křídla masivních dveří prudce rozletěla, strážní odletěli několik metrů zpět a v bezvědomí padli k zemi.
Do trůnního sálu se s hněvem planoucíma očima vřítila rozzuřená Trianna. Havraní vlasy měla rozcuchané a celkověpůsobila dojmem vražedného přízraku ze zlého snu. Temní Jestřábi postoupili o krok vpřed, avšak to bylo jediné, nač se v té chvíli zmohli. Tři z nich se v tom okamžiku zhroutili k zemi a čtvrtý - kouzelník - následoval takřka v zápětí po nich. Nasuada zůstávala klidná. Takovou situaci dříve či později očekávala. Proto ji také vybavili ti nejlepší kouzelníci patřičnými ochranami a nikdy neodkládala náhrdelník proti čtení myšlenek - Eragonův dar od trpaslíků, který jí na rozloučenou věnoval.
"Trianno! Věřím, že máš pro svůj…" - Nasuada nemohla najít slovo, které by vystihlo, co se v posledních chvílích událo. - "..ehm, poněkud rázný příchod omluvu!"
"Odvolala jste mě z pozice vůdkyně Du Vrangr Gata!" vykřikla Trianna rozzuřeně. "Proč?"
Byla to pravda. Nasuada skutečně Triannu odvolala. Důvodem ovšem nebyla královnina nespokojenost se způsobem Triannina vedení. To bylo naprosto v pořádku. V nedávné době se však Nasuada rozhodla, že bezpečnější bude vůdce Du Vrangr Gata v určitých intervalech střídat. Dlouhodobé vedení kouzelnického spolku totiž představovalopříliš velké riziko koncentrace autonomní moci v rukou jednotlivce. Nikdo z bez kouzelnických schopností nemohl s dostatečným přehledem tuto moc řídit a kontrolovat její činy a záměry. Proto se rozhodla, že každé dva roky změní vůdce a obsadí jeho pozici některým z jí jednoznačně loajálních členů společenství. Byla svědkem toho, jak umí být kouzla zrádná, jak svodům čarodějného umění lze snadno podlehnout a začít je zneužívat pro své vlastní záměry. Ostatně nejlepším důkazem této smutné pravdy byl sám Galbatorix. Musela sice ponechat kouzelníkům jistou omezenou samostatnost, avšak potřebovala je současně mít pod kontrolou.
"Trianno, ačkoli nejsem povinna vysvětlovat ti své rozhodnutí, na tvou otázku odpovím. Myslím, že nadešla doba, kdy si budeš moci trochu odpočinout od tíhy, kterou neseš na bedrech ode dne, kdy jsi se stala vůdkyní Du Vrangr Gata! Je načase tuto zodpovědnost postoupit dál! A teď se s tebou musím rozloučit, mám ještě další povinnosti!"zalhala Nasuada. Náhle ucítila, jak z ní Eragonův náhrdelník čerpá sílu. Trianna se zjevně pokoušela ovládnout její mysl, aby odhalila a následně prolomila její magické ochrany, a mohla Nasuadu zabít. Možná však chtěla královnu jen ovládnout, a znovu se tak nechat jmenovat na pozici vůdkyně. Tak či tak to byla zrada!
"Nemá smysl, oč se pokoušíš! Jsem chráněna proti ovládnutí mysli, přestaň!" promluvila Nasuada klidně.
Trianna beze slova sebrala meč jednoho z Temných Jestřábů a Nasuada v zápětí elegantním pohybem vytasila svoji dlouhou dýku. Obě ženy se pustily do boje. Ačkoli jejich šermířské schopnosti byly na stejné úrovni, královnu znevýhodňovaly dlouhé fialové šaty. Nemohla dostatečně rychle uhýbat čarodějčiným bleskovým výpadům ani sama útočit. Nasuadiny kouzelné ochrany se tak rychle vyčerpávaly pro nemožnost zasadit Trianně rozhodující ránu. Boj byl proto krátký. Trianna svižným pohybem ťala mečem, a způsobila Nasuadě řeznou ránu na pravém zápěstí. I když rána nebyla hluboká, královně leknutím dýka vypadla z ruky. Prohrála! Nikdy si nepředstavovala, že skončí takhle: beze svědků,
zavražděna zrádnou ženou, na jejíž pomoc v boji naopak vždy spoléhala. Domnívala se, že buď padne v bitvě s Galbatorixem nebo zemře stářím. Jiná možnost jí nikdy nepřišla na mysl. Teď, plna smutku a zklamání očekávala smrtící ránu.
Namísto toho však Trianna Nasuadu udeřila plochou čepele do hlavy. Královně se zatmělo před očima a klesla v bezvědomí na kamennou podlahu sálu.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Argetlam Královrah Argetlam Královrah | E-mail | Web | 1. března 2014 v 16:10 | Reagovat

Omlouvám se za vzhled této kapitoly. Byly potíže s přenesením z estránek a poté i z wordu. Nedaří se mi to odstranit ani opakovaným smazáním a znovuvytvořením kapitoly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama